ANTÉNNÍ A SATELITNÍ TECHNIKA
TELEVIZNÍ ANTÉNY PRO DIGITÁLNÍ PŘÍJEM
Provádíme výstavbu či úpravu společných televizních antén pro kvalitní digitální příjem.
Zdarma – měření kvality signálu a poradenství pro společné televizní antény:
- Na místě provedeme měření kvality signálu
- Navrhneme nejvhodnější řešení televizních antén
- Poradíme s nabídkou televizních programů dle Vašich požadavků a to vše zdarma.
Samozřejmostí je dvouletá záruka a zázemí dispečinku, který je schopen řešit Vaše požadavky prakticky v jakoukoliv dobu. Výhodou digitálního vysílání je dobrý příjem signálu i v husté městské zástavbě a v členitých regionech, možnost příjmu nových televizních stanic, kvalitnější obraz a v budoucnu i interaktivní služby. Za příjem DVB-T2 se neplatí žádné měsíční poplatky. Kdy do budoucna jednotlivý poskytovatelé rozšíří i možnost příjmu v tzv. pay to pay. Pro příjem digitálního signálu zákazník potřebuje pouze televizní přijímač s digitálním tunerem nebo set-top-box, který jsme schopni v případě požadavku zákazníka dodat.
ANTÉNNÍ A SATELITNÍ TECHNIKA /STA + SAT
Nabízíme výstavbu televizních a satelitních antén, televizních kabelových rozvodů pro domácnosti, společenství vlastníků i firmy a organizace. Na místě provedeme měření kvality signálu, navrhneme nejvhodnější řešení, poradíme s nabídkou televizních a satelitních programů dle Vašich požadavků.
ČESKÉ PROGRAMY:
V současné době jsou k dispozici tyto vysílací sítě tzv. Multiplexy, na kterých vysílají tyto programy
(frekvence pro moravskoslezský region „OSTRAVA“):
Multiplex 21 – 26K (veřejnoprávní multiplex) – ČT1 Severní Morava, ČT1 Jižní Morava, ČT2, ČT3, ČT Sport, ČT24, ČT:D / ČT art
Multiplex 22 – 28K –Prima, Prima+1, Prima COOL, Prima love, Prima MAX, Prima KRIMI, Prima SHOW, Prima STAR,Prima ZOOM, CNN Prima NEWS, ÓČKO STAR,
Multiplex 23 – 31K – nova, nova cinema, NOE, kino barrandov, krimi barrandov, seznam tv, barrandov, 1+1 UKR
Multiplex 24 – 45K – nova, RELAX, REBEL, TV JOJ, retro music TV, Prima COMEDY CENTRAL, Paramont Network, JOJ family, nova2, nova GOLD, nova ACTION, nova LADY, CS Mystery, SPORT 5, ABC TV, Šláger TV, Polar TV, TV Morava, Nick/Pluto TV UKR, TVS, TV ZAK,
HD kanály se vysílají ve formátu MPEG-4/HD (H.264) a pro příjem je zapotřebí modernější televizor s podporou MPEG-4, eventuálně set top box s podporou stejného formátu.
SLOVENSKÉ PROGRAMY:
Taktéž v příhraniční lokalitě je možno naladit v DVB-T2 síti/ČADCA.
Multiplex 1 – 47K – TV Lux, Sport2, JOJ Cinema, JOJ Šport, Dvojka, RTVS Šport
Multiplex 2 – 35K –TV JoJ, JoJ Plus, WAU, TA3, Sport2
Multiplex 3 – 32K – Jednotka, Dvojka, RTVS Šport HD,RTVS 24
TECHNICKÉ ŘEŠENÍ
Technické řešení spočívá v použití kaskádového rozvodu s multipřepínači a jednou centrální parabolickou anténou umístěnou na střeše domu.
Řešení vyžaduje rekonstrukci vnitřních rozvodů s hvězdicovitým uspořádáním rozvodu. V STA je šířen kompletní satelitní signál z družice Astra 19.2°E, Astra 23.5°E, Hot Bird 13°E, 1°W Intelsat Thor . Každý účastník rozvodu STA má možnost použití vlastního satelitního přijímače s dekódovací kartou patřičného poskytovatele a tím si určit zcela individuálně vlastní programovou nabídku. Např. SKYLINK, freeSat, Telly, AntikSat, Digi TV
Tato varianta je estetickým řešením s ohledem na individuální potřeby jednotlivých uživatelů STA.
CHYTRÁ SPOLEČNÁ TV ANTÉNA (STA)
Smyslem tohoto řešení je provést rekonstrukci STA tak, aby poskytla všem domácnostem bytového domu přístup
k televiznímu signálu z obou zdrojů digitální televize zároveň, tedy z DVB-T2 (pozemní digitální vysílání) i DVB-S (satelitní vysílání).
Další rozhodnutí už je na každé domácnosti či podniku – zda si pořídí jen levnější set-top-box pro příjem omezenější
DVB-T2 nebo jen satelitní přijímač pro příjem hodnotnější DVB-S a nebo využijí oba způsoby zároveň, což bývá nejčastější řešení.
Jako majitelé či správci domu tím poskytnete optimální příjem digitální televize všem domácnostem dle jejich volby
a zároveň vám zmizí satelitní antény z fasády vašeho domu.
Toto řešení se jeví jako velmi výhodné zejména v případech problematického příjmu DVB-T2, což je situace velmi častá.
POLSKÉ PROGRAMY:
Taktéž v příhraniční lokalitě je možno naladit v DVB-T a DVB-T2 síti/Wisła Skrzyczne.
Multiplex 1 – 21K – TVP ABC, Eska TV, TTV, Fokus TV, TV Trwam, Stopklatka.tv, Polo TV, Antena TV
Multiplex 2 – 40K – Polsat, Super Polsat, TV4, TV6, ,TVN, TVN7, TV Puls, TV Puls2
Multiplex 3 – 41K – TVP1 HD, TVP2 HD, TVP3, TVP Info HD, TVP Historia, TVP Sport HD
Multiplex 8 – 7K – Nowa TV, Zoom TV, Telewizja WP, Metro, TVP Kultura HD, TVP Kobieta
Všechny stanice jsou šířeny v MPEG-4/AVC (H.264) formátu a pro příjem je nutný modernější televizor s podporou DVB-T/MPEG-4 nebo set top box, který tento formát podporuje.
OČEKÁVANÉ NÁKLADY
Výsledná cena za přestavbu STA pro rozvod DVB-T2 nebo DVB-S závisí zejména na těchto faktorech:
- Rok uvedení STA do provozu (kolaudace domu), stáří technologie hlavní stanice
- Péče o zařízení po dobu užívání, revize a rekonstrukce provedené v minulých letech
- Každý systém STA je do jisté míry jedinečný
- Místní příjmové podmínky pro digitální signál
- Bez znalostí budoucího uspořádání nelze nalézt seriózní odhad nákladů
- Zvolená alternativa řešení STA
MOŽNOST ROZŠÍŘENÍ STA O SIGNÁL DVB-T2/ DVB-S
Pro příjem digitálního vysílání DVB-T2 na více televizních přijímačích, např. v bytových domech nebo komplexech, je nejvhodnější použít společné televizní antény (STA) a rozvádět signál do jednotlivých bytů. Existuje několik variant řešení příjmu digitálního signálu prostřednictvím STA.
AvantX BASIS je programovatelný zesilovač nové generace . Jedná se o moderní programovatelný zesilovač s automaticky potlačeným LTE pásmem určené pro systémy společných televizních antén.
Satelitní multipřepínače - Princip činnosti:
Multipřepínač je zařízení, které se vřazuje mezi konvertor a satelitní přijímač. Z hlediska přijímače se multipřepínač chová jako univerzální přepínatelné LNB, čili poskytuje právě tu satelitní mezifrekvenci, o jakou přijímač požádá příslušnými řídicími povely. Každý přijímač zapojený v systému má přístup ke všem vysílaným programům družice, a to je hlavní výhoda multipřepínačového řešení.
V případě rozvodu více družic se multipřepínač vůči přijímači chová jako soustava několika LNB přepínaných DiSEqC přepínačem. Opět platí, že pomocí standardních povelů (analogové + DiSEqC) má každý připojený přijímač přístup ke všem programům vysílaných danými družicemi.
Oblast použití:
Multipřepínače se vyrábějí s minimálním počtem výstupů 4. V některých případech však může být výhodné řešit malý rozvod pro 4 až 8 účastníků s využitím konvertorů Quad či Octo, bez použití multipřepínače. Tato řešení jsou popsána v kapitole individuálního příjmu. Rozhodnutí přitom záleží na zvážení všech aspektů obou variant, technických i ekonomických. S narůstajícím počtem přijímaných družic a počtu účastníků multipřepínačové rozvody nabývají na komplexnosti, zejména prudce roste délka spotřebovaného koaxiálního kabelu. V praxi se rozvody s multipřepínači budují do celkového počtu 16 satelitních polarizací a zhruba 100 až 200 účastníků.
Možné je také šíření digitálního multiplexu s využitím standardu digitální kabelové televize DVB-C. Toto řešení je však pro individuální použití u STA velmi nákladné a vhodné především pro sítě kabelové televize.
Přímý rozvod digitálních kanálů v pásmu UHF Přímý rozvod digitálních kanálů v pásmu UHF je systémově čisté
a perspektivní řešení U starších společných antén (STA) bude nákladné. Výše nákladů na rekonstrukci závisí hlavně
na stáří STA a investicích na obnovu v průběhu užívání.
Cenové kalkulace se snažíme stanovovat až po skutečné kontrole STA. Nelze totiž zaručit cenovou hladinu bez znalosti stavu rozvodu. Pro kvalitní šíření DVB-T2 signálu totiž nejde jen o pouhou úpravu či rekonstrukci hlavní stanice STA. Důležité jsou i ostatní prvky na rozvodu, které sice nemusí nutně blokovat šíření digitálního signálu, ale mohou způsobit degradaci signálu a následně tím vznikají komplikace při vlastním příjmu.